Kolejová váha Velké Žernoseky ve velikosti TT

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: Modely TT, Vydáno dne: 09. 04. 2004

kolejová váha
Na žádném pořádném nádraží nemůže chybět kolejová váha. Proč ? No přece proto, že z každého pořádného nádraží se vypravují naložené vagóny a zjistit jejich váhu je důležité.

Aby si každý mohl svoje modelové nádražíčko doplnit o tento typický domeček ( a nejen pouze domeček ), připravili jsme pro Vás, v oblíbené modelové velikosti TT, stavebnici kolejové váhy z leptaného plechu.


Za vzor modelu posloužila kolejová váha, nacházející se na nádraží Velké Žernoseky na trati číslo 072 mezi stanicí Litoměřice město a zastávkou Libochovany. Do Velkých Žernosek ústí i tzv. "žalhostická spojka", která tvoří spojení mezi tratí 072 a tratí 087. ( Více v Železničním magazínu číslo 3/2004 na straně 6 ). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o typizovanou stavbu, můžeme se s ní setkat i v jiných stanicích Českých drah, například ve Staré Pace a dalších.

Stavebnice obsahuje kolem 50 dílů. Z toho je 33 dílů z leptaného mosazného plechu tloušťky 0,3 mm. Ostatní díly potřebné ke stavbě, jako jsou různé drátky, trubička průměru 1 mm pro vážní návěstidlo, čirá fólie pro zasklení oken a další jsou rovněž součástí. Stavebnice dokonce nabízí možnost instalace vnitřního osvětlení. Pro tento účel je kromě nezbytných vodičů přiložena i miniaturní žlutá SMD LED dioda a předřadný odpor. Samozřejmostí je i podrobný 28-mi stránkový návod, který Vás nejen na mnoha obrázcích provede stavbou "krok za krokem" předvede způsoby ohýbání, přípravy dílů a jejich sestavení, ale nabízí i schéma barvení včetně tabulky použitých barev od několika firem ( Humbrol, Revell, Agama, Tamyia ). Nechybí ani fotografie "skutečné" váhy.

A co lze ze všech těchto dílů sestavit ?

Vážní domeček i s vážním návěstidlem a kompletní vážní most, i se všemi 336-ti nýty - to je samozřejmost. Konstrukce vážního mostu odpovídá požadavkům modelářské normy NEM 310 tak, aby byl zajištěn bezproblémový provoz na kolejišti. Ale to není vše ! Stavebnice totiž obsahuje i řadu dílů pro vnitřní vybavení vážního domečku vážním strojem. A je nutno říci, že se jedná o takřka hodinářskou práci, a že vážní stroj vypadá v měřítku 1:120 jako miniaturní šperk. Drobné a choulostivé díly, jako například jemná ramena vážního návěstidla a další, jsou obsaženy dvojmo jako rezerva pro případ poškození při stavbě .
vážní stroj
Navíc ještě, jako bonus zdarma, jsou přiloženy další 3 díly. A ještě jeden textový dokument ..., ale to už bychom prozradili příliš mnoho.

Na závěr ještě jeden malý tip. Až budete kolejovou váhu instalovat do kolejiště, nechte si poblíž ještě trochu volného místa. Již brzy ho budete potřebovat ...

Obsah stavebnice :
Mosazný plech 165 x 105 mm tloušťky 0,3 mm s 33-ti leptanými díly
Materiál pro další drobné díly ( drátky, trubička, fólie )
Miniaturní SMD LED dioda + předřadný odpor + vodiče
Podrobný stavební návod
Zdarma bonus v podobě dalších 3 dílů, z toho 2 z leptaného plechu
Zdarma tištěná příloha

Cena stavebnice : 360,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.