Nářadí a nástroje 02 - pájecí pasta TINOL

Autor: eleznin modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Tma: Nad a nstroje, Vydno dne: 18. 04. 2005

TINOL
Pájecí pasta TINOL. Další ze zajímavých materiálů pro pájení kovových modelů. Kde jej však sehnat ?

Tak jako u zlatnické cihly, i zde nám velmi pomohl pan Ladislav, aktivní modelář, a díky jeho informacím jsme se dozvěděli, kde se dá TINOL získat.Pájecí pasta TINOL je speciální pájecí pasta, pro pájení mosazných modelů doporučovaná v modelářské "páječské" literatuře. Obsahuje v pastovité konzistenci tavidlo a jemně rozemletý cín. Po nanesení na pájené místo a jeho zahřátí dojde k chemickému očištění pájeného místa, a následně díky přítonmému cínu k jeho dokonalému spájení.

To vše proběhne šetrně při relativně nízké pájecí teplotě, čímž se odlišuje od jiných pájcích past, které jsou běžně k dostání na našem trhu. Především se jedná o různé instalatérské pájecí pasty pro instalace v mědi, typu Degufit a pod. Pravda, při pájení se chovají takřka stejně, avšak díky obsahu mědi ( kolem 3 %, dle typu ) je pájecí teplota pro naše účely a jemné díly již vysoká. Rovněž tak cín není tak jemné konzistence. Řešení je jednoduché. Pro velké díly postačí instalatérská pájecí pasta, pro drobné a jemné díly použijeme TINOL. To se sice lehce řekne, ale vyvstane zásadní otázka. Kde ho koupit ?

S tímto problémem jsme se také potýkali. Naštěstí, na základě našeho článku o pájení, se nám ozval pan Ladislav, a podělil se s námi, a tím i s vámi o informaci, kde lze TINOL zakoupit.

Tak tedy, objednat ho lze na webu, u firmy Kleineserien.de (uvádíme zde odkaz na anglickou mutaci stránek)

Konkrétní odkaz na část nákupního oddělení s nabídkou pájecí pasty TINOL je zde, tady je detail zboží .

Výrobcem, nebo spíše dodavatelem pájecí pasty TINOL (Tinol - Weichlötpaste) je firma BAVARIA, číslo zboží : BAV 19.02, cena 6,80 EUR ( tedy cca 217,- Kč ).

Ještě jednou děkujeme panu Ladislavovi za poskytnuté informace, a věříme, že i vám budou k užitku. Jak uvádí ve svém e-mailu, firmu kontaktoval, zboží objednal, a do týdne bez jakýchkoli problémů obdržel. Pokud někdo budete TINOL objednávat, dejte nám vědět, jak jste dopadli a jak jste s TINOLem při práci spokojeni. Jistě to bude zajímat i další modeláře.

POZOR

Informace uvedené v článku již bohužel nejsou aktuální, nejnovější poznatky najdete v článku "Kam zmizel TINOL ?" .