Nářadí a nástroje 04 - pájecí krém RAZANT

Autor: eleznin modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Tma: Nad a nstroje, Vydno dne: 25. 07. 2006

Razant
Hodně modelářů přemýšlí, jaká pájecí pasta by byla pro naše účely nejvhodnější. A protože modeláři jsou národ zvídavý, máme tady první výsledky bádání a zkoušení.

Ozval se nám modelář Petr, a nabídl nám svůj tip na pájecí pastu, která by mohla nahradit TINOL. Takže, o co se jedná ?

Čtěte dále ...Oním přípravkem, který je stejně dobrý jako TINOL je pájecí krém RAZANT.

Jedná se o účinné tavidlo pro pájení obtížně pájitelných spojů medovité konzistence, ve vodě rozpustné, vzlínavé, ekologicky vhodné. Postup pájení je poměrně jednoduchý, pájené místo potřeme krémem, a zahřejeme na pájecí teplotu. Jelikož se jedná pouze o tavidlo, je samozřejmě nutné do spoje přidat vhodnou pájku. Hotový spoj je poté potřeba omýt štětcem vodou nebo lihem.

Hlavní trik spočívá však v malém vylepšení. Jak už bylo uvedeno, pájecí krém neobsahuje pájku. To však modeláři v České Skalici vyřešili smísením tohoto pájecího krému s pájecí pastou z Kovohutí Příbram o složení Sn97Ag3. Tuto směs používají již dva roky a s případnými dotazy vám jistě rádi pomohou.

Poznámka : Je jasné, že absence olova, resp. přítomnost pouze cínu a stříbra posunuje pájecí teploty směrem vzhůru. Náhrada TINOLu tedy nebude tak dokonalá, jak by se mohlo zdát.

Razant
Fotografie z webu firmy Včas s.r.o, velkoobchod průmyslovým zbožím , (c) foto Včas s.r.o.


A nyní to nejdůležitější, kde se dá RAZANT sehnat. Výrobcem a dodavatelem je jihlavská firma NUBA Karla Nevosada. Její webovou prezentaci můžete shlédnout zde . Krém se dodává v ploché krabičce o obsahu cca 75 g.

Rovněž by měl být k dostání ve velkoobchodu průmyslovým zbožím Včas s.r.o. , pod katalogovým číslem 4370013. Vstup do katalogu zde , tedy pokud byste to nemohli najít.

Samozřejmě je možné poptávat ho v různých elektroprodejnách, modelář Petr ho sehnal, současně s pájecí pastou Sn97Ag3 v prodejně ESK elektro v České Skalici na Riegrově ulici 338 .

Takže, kupujte, zkoušejte a hlavně pište jak jste s pájecím krémem RAZANT ve směsi s pájecí pastou spokojeni. Uvítáme veškeré informace. A Petrovi za jeho tip od českoskalických modelářů samozřejmě děkujeme.