Nářadí a nástroje 01 - zlatnická cihla

Autor: eleznin modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Tma: Nad a nstroje, Vydno dne: 11. 12. 2004

Zlatnické cihly
Co je to zlatnická cihla ? A hlavně, kde ji sehnat ? Častá otázka našich modelářů. A přiznám se, že ani já jsem na ni dlouho neznal odpověď.

Naštěstí se nám na základě našeho článku o pájení ozval pan Ladislav, aktivní modelář, a mnozí další, a díky jejich informacím jsme se odpověď dozvěděli.

A nyní ji přinášíme i vám.


Zlatnická cihla je speciální keramická pájecí podložka. Její vlastnosti jsou pro pájení velmi vhodné. Při ohřívání pájených dílů páječkou nebo plamenem teto podložka nepřijímá žádné teplo. Tím, že nedochází k přenosu tepla na podložku, proběhne prohřátí pájených dílů na pájecí teplotu rychleji a pájený spoj je kvalitnější. Rovněž nedochází k tepelné destrukci pájecí podložky a minimalizuje se nebezpečí požáru. ( Jako v případě náhradních řešení - pájení na dřevěném prkénku, a pod. ).

Zlatnická cihla se dá zakoupit ve firmě dodávající potřeby pro zlatníky, např. zu Jeddeloh. Dle informace, na základě objednávky zboží bez problémů zašlou.

Konkrétní odkaz na objednávkový list s nabídkou zlatnických cihel ( neboli Lötplatte ) je zde : zu Jeddeloh - Lötplatte

V nabídce mají čtyři druhy :
obj.č. 89040100
140x70x25 mm
2,53 €
cca  80,- Kč
Letovací deska, nejjednodušší a nejlevnější provedení, vydrží stálou teplotu do 1100 st.C. Rozměry lze snadno individuálně upravit.
obj.č. 89040110
330x200x15 mm
4,87 €
cca 155,- Kč
Letovací deska, provedení ve tvaru ploché desky, vydrží stálou teplotu do 1100 st.C. Rozměry lze snadno individuálně upravit.
obj.č. 89040080
135x95x12 mm
6,48 €
cca 207,- Kč
Keramická perforovaná letovací deska, otvory pro vložení přídržných kolíků. Tato keramická deska vyrží všechny teploty pro veškeré pájení ( i platiny ) - univerzální použití.
obj.č. 89040090
195x138x12 mm
11,02 €
cca 352,- Kč
Keramická perforovaná letovací deska, otvory pro vložení přídržných kolíků. Tato keramická deska vyrží všechny teploty pro veškeré pájení ( i platiny ) - univerzální použití.

Otvory v keramické letovací desce mají jednu výbornou funkci. Díky nim a do nich vloženým kolíkům nebo silnějším drátům lze dokonale fixovat polohu pájených dílů, a tím si pájení usnadnit.

Pro zajímavost : od modeláře Jiřího se nám dostalo informace, že původní využití materiálu je pro konstrukci keramických plynových hořáků, například pro průmyslová topidla do hal. Modelářské využití za tímtéž účelem si můžeme prohlédnout na stránkách věnovaných stavbě parních lodí. Konkrétní konstrukci modelového plynového hořáku nalezneme na této fotografii. Děkujeme za upřesnění a informaci. ( doplněno 17.10.2006 )

A pro ty, kteří si netroufnou objednat zboží z Německa, mám ještě kontakt na tuzemského dodavatele. Podařilo se mi totiž na internetu vypátrat velkoobchod s potřebami pro zlatníky a hodináře. Jedná se o firmu Parexo.

Na stránce jejich sortimentu, v sekci "Zlatnické nářadí" naleznete položku : Letovací destička keramická, za 39,- Kč.

Zatím jsem u nich nic neobjednával. Pokud to někdo zkusíte, podělte se s námi o své zkušenosti. Jak je destička velká atd.

Jen tak mimochodem, nákup některého zlatnického nebo hodinářského nářadí by také mohl být zajímavý, třeba některé pinzety, šroubováčky, kleštičky, pilníčky ...


V reakci na tento článek nám další tip na nákup zlatnické cihly poslal modelář Zdeněk. Tak tedy, zkuste se přeptat v Olomouci, v prodejně Galenit, na Horním naměstí 22, zde má být k mání perforovaná zlatnická cihla za cca 300,- Kč. V Praze 1 je pak ke koupi v prodejně Benet Gold, potřeby pro zlatníky, Dlouhá ulice 3 (nutno zazvonit). Perforovaná cihla s rozměry 72 x 142 x 13 mm tam stojí 97,- Kč. Perforace má rozměry 62 x 130 mmm, díry mají 1 mm průměr. ( viz. obrázek )

perforovaná cihla od Benet Gold

Další tip pak pochází od modeláře Vladimíra. Pájecí deska, do které je možné zapichovat špendlíky, a díly fixovat mnohem univerzálněji. Podívejte se na stránky firmy Micro Mark. Rozměr 12 x 12 palců ( zhruba 30,5 x 30,5 cm ). Cena 29,95 $ ( cca 600,- Kč ). V nabídce jsou i menší a levnější, sledujte spodní část webové stránky.


Další informaci jsme získali od Filipa Lukeše, který má v Praze 1 v Soukenické ulici 11 obchod, zabývající se prodejem potřeb a materiálů pro zlatníky. Internetová adresa obchodu je zde : Advantage .

Zlatnické cihly v několika velikostech a další zajímavé zlatnické nářadí lze zakoupit buď přímo na prodejně, nebo prostřednictvím e-shopu.

Konkrétní odkaz do rubriky "Letovací pomůcky - letovací desky, kelímky, pinzety a pod." je zde : Letovací pomůcky. Nabídka obsahuje letovací desky, nebo chcete-li zlatnické cihly, v různých velikostech a v cenách podle rozměrů a teplotních parametrů od cca 166,- do 368,- Kč, takže si určitě vybere každý. (Aktualizováno 23.1.2011)

Všem díky za informace.

Ještě znovu připomínám, že nákup zlatnické cihly pro pájení není naprosto nezbytný. V nouzi lze použít prkénko tvrdého dřeva, porobetonovou cihlu a podobné materiály.

Proč bychom to ale dělali, když už teď víme, kde se dá u nás zlatnická cihla za přijatelnou cenu koupit. A kdo chce něco ze zahraničí, také si jistě vybere.