F.A.Q.

Kam zmizel TINOL ?

TINOL
Pájecí pasta TINOL. Další ze zajímavých materiálů pro pájení kovových modelů. Kde jej však sehnat ?

Před časem jsme přinesli informace, kde se dá TINOL zakoupit. Neuběhl však ani rok, a TINOL zmizel.

Kam zmizel a proč ? Pokusíme se najít odpověď.


Vše začalo tím, že přestaly fungovat zaručené odkazy vedoucí ke zdroji TINOLu, uvedené v tomto článku . Kleineserien.de ani Bavaria ho již nemají ve své nabídce. To, že to způsobilo mezi modeláři malou paniku není třeba připomínat. Jeden z mála jistých zdrojů TINOLu vyschl, a otázkou je, jestli dočasně, nebo trvale.

Dopátrat se pravdy, nebo alespoň několika málo indicií nebylo úplně jednoduché, ale díky Google a Altavistě se něco málo podařilo zjistit. Takže jak to s TINOLem vypadá ?

Krátce a jasně řečeno : špatně .

Podle všeho to vypadá, že :

- TINOL obsahuje 60 % cínu a 40 % olova. (zur Lötpaste - ich verwende ausschließlich Tinol ... und zwar in der Mischung SnPb 60/40)

- Díky obsahu olova, na základě Direktivy EU o omezení použití nebezpečných látek v průmyslu byla produkce TINOLu omezena, ne-li úplně ukončena. ( Dasselbe gilt auch für das ab 2004 nicht mehr frei verkäufliche TINOL.) Pokud to někoho zajímá, mělo by se jednat o směrnici RoHS: Restriction of the Use of Certain Hazardous Substances- Direktiva 2002/95/EC o omezení použití určitých nebezpečných látek v elektronickém průmyslu jako je olovo, kadmium, šestivazný chrom a polybromidové difenyly- PBB a také PBDE. Direktiva byla přijata 27.1.2003 a bude závazná pro všechny výrobky uvedené na trh po 1.7.2006. Vyjímky jsou uvedeny v příloze této direktivy.

Preventivní opatření na olovo : Olovo je spolu s cínem součástí pájek. V pájce snižuje bod tavení. Alternativní řešení bezolovnaté pájky vyžaduje odolnější výrobky, protože teplota pájení je pak vyšší.


A kdo na to bude mít nervy, a vládne anglickým jazykem, může si počíst : zde .

Že to s TINOLem vypadá zvláštně, se můžeme přesvědčit třeba zde . Červený křížek, dodávka na dotaz. Jestli někdo umí zdatně německy, mohl by se zkusit zeptat a dát nám všem vědět.

U Furtmayr schweisstechnik to sice vypadá, že v nabídce ještě je, avšak jak zjistil prostřednictvím své známé pan Jan.B, firma je prý v konkursu, takže opět nic pro nás. Děkujeme za informaci.

Již jen slabou náplastí nám může být zjištění, že výrobcem TINOLu byl/je Küppers Metallwerke G. m. b. H., Bonn a. Rhein , a že se jedná o starou a tradiční značku, což dokumentuje tento obrázek.

TINOL


Co říci závěrem. Život bez olova bude rozhodně zdravější, pro modeláře možná svízelnější. Pokud někdo má cokoli k doplnění uvedené problematiky, jakékoli poznatky, zjištění, nápady, informace, ozvěte se nám prosím. Jistě to bude zajímat i ostatní modeláře.

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 06. 06. 2006 | 11155 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server