Nad a nstroje

Nářadí a nástroje 02 - pájecí pasta TINOL

TINOL
Pájecí pasta TINOL. Další ze zajímavých materiálů pro pájení kovových modelů. Kde jej však sehnat ?

Tak jako u zlatnické cihly, i zde nám velmi pomohl pan Ladislav, aktivní modelář, a díky jeho informacím jsme se dozvěděli, kde se dá TINOL získat.Pájecí pasta TINOL je speciální pájecí pasta, pro pájení mosazných modelů doporučovaná v modelářské "páječské" literatuře. Obsahuje v pastovité konzistenci tavidlo a jemně rozemletý cín. Po nanesení na pájené místo a jeho zahřátí dojde k chemickému očištění pájeného místa, a následně díky přítonmému cínu k jeho dokonalému spájení.

To vše proběhne šetrně při relativně nízké pájecí teplotě, čímž se odlišuje od jiných pájcích past, které jsou běžně k dostání na našem trhu. Především se jedná o různé instalatérské pájecí pasty pro instalace v mědi, typu Degufit a pod. Pravda, při pájení se chovají takřka stejně, avšak díky obsahu mědi ( kolem 3 %, dle typu ) je pájecí teplota pro naše účely a jemné díly již vysoká. Rovněž tak cín není tak jemné konzistence. Řešení je jednoduché. Pro velké díly postačí instalatérská pájecí pasta, pro drobné a jemné díly použijeme TINOL. To se sice lehce řekne, ale vyvstane zásadní otázka. Kde ho koupit ?

S tímto problémem jsme se také potýkali. Naštěstí, na základě našeho článku o pájení, se nám ozval pan Ladislav, a podělil se s námi, a tím i s vámi o informaci, kde lze TINOL zakoupit.

Tak tedy, objednat ho lze na webu, u firmy Kleineserien.de (uvádíme zde odkaz na anglickou mutaci stránek)

Konkrétní odkaz na část nákupního oddělení s nabídkou pájecí pasty TINOL je zde, tady je detail zboží .

Výrobcem, nebo spíše dodavatelem pájecí pasty TINOL (Tinol - Weichlötpaste) je firma BAVARIA, číslo zboží : BAV 19.02, cena 6,80 EUR ( tedy cca 217,- Kč ).

Ještě jednou děkujeme panu Ladislavovi za poskytnuté informace, a věříme, že i vám budou k užitku. Jak uvádí ve svém e-mailu, firmu kontaktoval, zboží objednal, a do týdne bez jakýchkoli problémů obdržel. Pokud někdo budete TINOL objednávat, dejte nám vědět, jak jste dopadli a jak jste s TINOLem při práci spokojeni. Jistě to bude zajímat i další modeláře.

POZOR

Informace uvedené v článku již bohužel nejsou aktuální, nejnovější poznatky najdete v článku "Kam zmizel TINOL ?" .

| Autor: eleznin modely | Vydno dne 18. 04. 2005 | 13121 peten | Informan e-mailVytisknout lnek
Hlavn menu
Vyhledvn

Vyhledat text

Extern odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtac ablona HO Bp
Vrtac ablona k dispozici na e-shopu. Vechny souvisejc lnky zkompletovny.

01.10.2012: Nov e-shop sputn
Nyn je ji mon objednvat prostednictvnm novho e-shopu.

02.06.2012: Kolejov vha TT opt k dispozici
Od te je mon opt objednvat Kolejovou vhu v mtku TT.

20.02.2012: Nefunkn e-shop
Vzhledem k zmn na hostingovm serveru dolo k nefunknosti e-shopu. Do doby zprovoznn nov aplikace objednvejte prosm prostednictvm e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krtk report a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Ndran zchodky Litovel
Nov model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, poet kus prvn pedvnon srie je omezen.

Tento web site byl vytvoen prostednictvm phpRS - redaknho systmu napsanho v PHP jazyce. Na tto strnce pouit nzvy programovch produkt, firem apod. mohou bt ochrannmi znmkami nebo registrovanmi ochrannmi znmkami pslunch vlastnk.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server