Nářadí a nástroje

Nářadí a nástroje 02 - pájecí pasta TINOL

TINOL
Pájecí pasta TINOL. Další ze zajímavých materiálů pro pájení kovových modelů. Kde jej však sehnat ?

Tak jako u zlatnické cihly, i zde nám velmi pomohl pan Ladislav, aktivní modelář, a díky jeho informacím jsme se dozvěděli, kde se dá TINOL získat.Pájecí pasta TINOL je speciální pájecí pasta, pro pájení mosazných modelů doporučovaná v modelářské "páječské" literatuře. Obsahuje v pastovité konzistenci tavidlo a jemně rozemletý cín. Po nanesení na pájené místo a jeho zahřátí dojde k chemickému očištění pájeného místa, a následně díky přítonmému cínu k jeho dokonalému spájení.

To vše proběhne šetrně při relativně nízké pájecí teplotě, čímž se odlišuje od jiných pájcích past, které jsou běžně k dostání na našem trhu. Především se jedná o různé instalatérské pájecí pasty pro instalace v mědi, typu Degufit a pod. Pravda, při pájení se chovají takřka stejně, avšak díky obsahu mědi ( kolem 3 %, dle typu ) je pájecí teplota pro naše účely a jemné díly již vysoká. Rovněž tak cín není tak jemné konzistence. Řešení je jednoduché. Pro velké díly postačí instalatérská pájecí pasta, pro drobné a jemné díly použijeme TINOL. To se sice lehce řekne, ale vyvstane zásadní otázka. Kde ho koupit ?

S tímto problémem jsme se také potýkali. Naštěstí, na základě našeho článku o pájení, se nám ozval pan Ladislav, a podělil se s námi, a tím i s vámi o niformaci, kde lze TINOL zakoupit.

Tak tedy, objednat ho lze na webu, u firmy Kleineserien.de (uvádíme zde odkaz na anglickou mutaci stránek)

Konkrétní odkaz na část nákupního oddělení s nabídkou pájecí pasty TINOL je zde, tady je detail zboží .

Výrobcem, nebo spíše dodavatelem pájecí pasty TINOL (Tinol - Weichlötpaste) je firma BAVARIA, číslo zboží : BAV 19.02, cena 6,80 EUR ( tedy cca 217,- Kč ).

Ještě jednou děkujeme panu Ladislavovi za poskytnuté informace, a věříme, že i vám budou k užitku. Jak uvádí ve svém e-mailu, firmu kontaktoval, zboží objednal, a do týdne bez jakýchkoli problémů obdržel. Pokud někdo budete TINOL objednávat, dejte nám vědět, jak jste dopadli a jak jste s TINOLem při práci spokojeni. Jistě to bude zajímat i další modeláře.

POZOR

Informace uvedené v článku již bohužel nejsou aktuální, nejnovější poznatky najdete v článku "Kam zmizel TINOL ?" .

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 18. 04. 2005 | 12717 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server