Nářadí a nástroje

Nářadí a nástroje 04 - pájecí krém RAZANT

Razant
Hodně modelářů přemýšlí, jaká pájecí pasta by byla pro naše účely nejvhodnější. A protože modeláři jsou národ zvídavý, máme tady první výsledky bádání a zkoušení.

Ozval se nám modelář Petr, a nabídl nám svůj tip na pájecí pastu, která by mohla nahradit TINOL. Takže, o co se jedná ?

Čtěte dále ...Oním přípravkem, který je stejně dobrý jako TINOL je pájecí krém RAZANT.

Jedná se o účinné tavidlo pro pájení obtížně pájitelných spojů medovité konzistence, ve vodě rozpustné, vzlínavé, ekologicky vhodné. Postup pájení je poměrně jednoduchý, pájené místo potřeme krémem, a zahřejeme na pájecí teplotu. Jelikož se jedná pouze o tavidlo, je samozřejmě nutné do spoje přidat vhodnou pájku. Hotový spoj je poté potřeba omýt štětcem vodou nebo lihem.

Hlavní trik spočívá však v malém vylepšení. Jak už bylo uvedeno, pájecí krém neobsahuje pájku. To však modeláři v České Skalici vyřešili smísením tohoto pájecího krému s pájecí pastou z Kovohutí Příbram o složení Sn97Ag3. Tuto směs používají již dva roky a s případnými dotazy vám jistě rádi pomohou.

Poznámka : Je jasné, že absence olova, resp. přítomnost pouze cínu a stříbra posunuje pájecí teploty směrem vzhůru. Náhrada TINOLu tedy nebude tak dokonalá, jak by se mohlo zdát.

Razant
Fotografie z webu firmy Včas s.r.o, velkoobchod průmyslovým zbožím , (c) foto Včas s.r.o.


A nyní to nejdůležitější, kde se dá RAZANT sehnat. Výrobcem a dodavatelem je jihlavská firma NUBA Karla Nevosada. Její webovou prezentaci můžete shlédnout zde . Krém se dodává v ploché krabičce o obsahu cca 75 g.

Rovněž by měl být k dostání ve velkoobchodu průmyslovým zbožím Včas s.r.o. , pod katalogovým číslem 4370013. Vstup do katalogu zde , tedy pokud byste to nemohli najít.

Samozřejmě je možné poptávat ho v různých elektroprodejnách, modelář Petr ho sehnal, současně s pájecí pastou Sn97Ag3 v prodejně ESK elektro v České Skalici na Riegrově ulici 338 .

Takže, kupujte, zkoušejte a hlavně pište jak jste s pájecím krémem RAZANT ve směsi s pájecí pastou spokojeni. Uvítáme veškeré informace. A Petrovi za jeho tip od českoskalických modelářů samozřejmě děkujeme.

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 25. 07. 2006 | 13785 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server