Tipy a triky

Osazujeme kovové "dvojky" - část 04

Vrtací šablona
V tomto článku osadíme kovové "dvojky", které jsou dodávány k šabloně jako bonus.


Článek doplněn.


Díry máme vyvrtány, madla osazena, můžeme se pustit di instalace "dvojek".

Rozebrání šablony

Po vyvrtání všech děr můžeme šablonu otevřít. Je možné, že "panty" šablony otevření nevydrží a šablona se rozpadne na dvě části. To však již nyní není na závadu.

Dvojky

Pokud máme nůžky s tenkými noži, můžeme se pokusit "dvojky" odstříhnout. Pokud se nože nůžek do mezery v leptu nevejdou ...

Dvojky

... lze dvojky vylomit pinzetou. Samozřejmě lze použít i jiné způsoby podle svých zvyklostí, třeba odseknout přídržný můstek ostrým hrotem vybroušeným z nástrojopvé oceli Radeco.

Dvojky

Odlomená "dvojka".

Dvojky

Zbytek přídržného můstku odstříhneme nůžkami. "Dvojku" pevně přidržujeme, neboť nastává ta pravá chvíle, kdy drobný díl začíná putovat po místnosti. Nejlepší je pevný úchop v kleštičkách s plochými hladkými čelistmi. Čelisti se záseky by mohly zanechat na "dvojkách" vrypy a tím je znehodnotit.

Dvojky

Zbytky můstku zabrousíme na jemném brousku. Opět lze alternativně použít jiný způsob, např. diamantový pilník na lepty nebo jemné brusné plátno či papír.

Dvojky

Začištěná a k montáži připravená "dvojka" na bočnici vozu ČSD. Tvar "dvojky" odpovídá nejen skutečné předloze, ale i číslici vytištěné na modelu. To proto, aby po usazení a přilepení původní číslici skryla pod sebou ...

Dvojky

... jak je vidět zde.

Dvojky

Nastává poslední fáze - lepení. To už si musí udělat každý sám podle svých zvyklostí a zkušeností.

V žádném případě nedoporučuji použít rozpouštědlové lepidlo - u toho lze těžko odhadout jeho reakci s lakem skříně a mohlo by dojít k jeho poškození.

Jako vhodné lepidlo se jeví vodou ředitelné disperzní lepidlo, které je po zaschnutí čiré a lepící účinek vytváří jakýsi tenký gumový film. Tak by mělo být možno vytvořit do jisté míry rozebíratelný spoj plast (resp. lak)/kov. Výhodou je též delší doba zasychání, po kterou lze přesné umístění "dvojky" korigovat.

Další alternativou by mohlo být superřídké sekundové lepidlo. V plastikovém modelářství běžně používané pro lepení leptaných dílů na plast. Nejdříve bude nutné "dvojku" velmi přesně usadit a zafixovat. Poté se tenkou jehlou přiloží malá kapička superřídkého sekundového lepidla, která vlivem kapilárních sil okamžitě vyplní mikroskopickou mezeru mezi leptanou "dvojkou" a vozovou skříní. Nevýhodou je praktická nerozebíratelnost lepeného spoje, velmi rychlé přilepepní bez možnosti pozdější korekce a nebezpečí potřísnění okolní skříně. Debondery čili rozpoštěče sekundových lepidel jsou založeny principiálně na bázi acetonu a zde hrozí poškození laku nebo i plastu skříně vozu.


| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 21. 10. 2012 | 5793 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server