Tipy a triky

Tipy a triky 01

Přesné míry na setinu milimetru
Vezměte mosaznou trubičku o průměru 1 mm a zkraťte ji na délku 15 mm, 18,5 mm a 3 mm. Přesně.

Dobrý vtip ? Ne, jednoduchý požadavek, který naleznete v návodu ke stavebnici obrysnice. Že se to lehko řekne, ale hůře udělá ?

Ale kdepak. Jde to velice snadno, a dokonce s přesností na setinu milimetru. Jak ? To naleznete dále.


Část návodu obrysnice v TT
Krok 1
Ukázka části návodu. Obrázek a piktogramy říkají : Pro výrobu dílu číslo "E1" uříznout pilkou mosaznou trubičku průměru 1 mm na přesnou délku 15 mm. Kromě pilky použít pilník nebo brousek a přesně měřit posuvkou. Díl je potřeba ve dvou kusech. Dobrá tedy, ukážeme si, jak na to.
Sloupeček se zprávami
Krok 2
Na posuvce si připravíme míru, kterou budeme řezat. Zde něco přes 15,5 mm. Musíme pamatovat na přídavek na prořez pilky, nepřesnost při jejím nasazení a ještě raději malou rezervu navíc. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež. Delší trubičku můžeme vždy zkrátit. Krátkou ale už nijak neprodloužíme. Navíc, nikdy se nám nemůže podařit trubičku uříznout na přesný rozměr přímo, na první pokus. Vždy je výhodnější mít po uříznutí trubičku o něco delší.
Sloupeček se zprávami
Krok 3
Do svěráčku uchytíme trubičku tak, aby z něj vyčnívala právě taková část, kterou chceme uříznout. Odměření této části provedeme právě pomocí posuvky s připravenou mírou. Tento způsob je nejrychlejší, zvláště při řezání více dílů s více rozměry. Jinou možností je odměření části trubičky na stole pravítkem, a naznačení správné míry ryskou. Pro další díly musíme další rysku naměřit až po uříznutí právě naměřeného dílu, jinak by se případné nepřesnosti a prořezy sčítaly, a délky trubiček by nebyly takové, jaké chceme.
Sloupeček se zprávami
Krok 4
Trubičku uřízneme jemnou žiletkovou pilkou, kterou nasadíme těsně k čelistem svěráčku. Pilka je opravdu jemná, takže nemusíme mít strach z poškození boků čelistí svěráčku. I tak ale pracujeme opatrně. Jemná žiletková pilka je výhodnější, než např. lupínková pilka na kov, jejíž zuby se při řezání trubičky do ní "zakusují". Při pozorné a pečlivé práci to jde i s ní. Můžeme si pomoci tak, že zuby lupínkové pilky lehce přejedeme mýdlem. Pro tento účel je nejvhodnější tvrdé (drobivé) jádrové levné mýdlo, než kvalitnější, dražší a mazlavější toaletní mýdlo.
Sloupeček se zprávami
Krok 5
U uříznuté trubičky na jemném brousku začistíme otřepy a groty po řezání. Trubičkou pohybujeme po brousku a snažíme se ji držet kolmo. Současně jí prsty pootáčíme, abychom co nejvíce eliminovali případné mírně šikmé držení. Pro začištění lze použít i jemný pilníček, ale takto je to pohodlnější, a jednodušší. I ten nejjemnější pilníček má totiž pro tak tenkou trubičku (nebo drátek) příliš hrubý sek zubů a práce je obtížná. Pokud je potřeba začistit kratší trubičku, než dokážeme v prstech udržet, pomůžeme si malým trikem, tak , jak uvidíme dále v kroku 7.
Sloupeček se zprávami
Krok 6
Posuvkou změříme, jaký rozměr má uříznutá a začištěná trubička. Zde vidíme, že je to 15,16 mm. Z původně nastavené délky 15,59 mm tedy 0,43 mm padlo na nepřesné uchycení trubičky do svěráčku, odstup pilky od boku čelistí, prožez a začištění řezné hrany. Vše je ale v pořádku, neboť nám ještě zbyla rezezva 0,16 mm nad požadovanou míru. Pokud by už teď byla míra pod 15 mm, museli bysme začít od začátku, a dát si větší přídavek. Pokud by byla míra hodně nad 15 mm, zvýšila by se zbytečně pracnost v dalších krocích. Příště bysme měli dát přídavek menší.
Sloupeček se zprávami
Krok 7
Trubičku uchytíme do sklíčidla malého ručního svidříku. Z čelistí necháme vyčnívat poměrně malou část. Zde, jak později zjistíme, to je cca 4 mm. Uchycením získáme dvě důležité věci. Za prvé přesnost dalšího opracování, za druhé snadnější a pohodlnější úchop součástky. To oceníme při zpracování dalších dílů, třeba trubičky délky 3 mm nebo tenkých drátků průměru 0,5 mm. Kvalitně udržet tyto rozměry v prstech je velmi obtížné, přesně je obrobit je pak už zhola nemožné.
Sloupeček se zprávami
Krok 8
I když se to na první pohled nezdá, už na druhý zjistíme, že čelisti svírající naši trubičku nejsou zcela v jedná rovině. I když jsou mezi nimi setinové rozdíly, pro naši přesnou práci je to mnoho. Dále totiž od čelistí budeme odměřovat délku trubičky. Proto si lihovým nesmazatelným fixem označíme jednu čelist, od které potom budeme všechny míry měřit.
Sloupeček se zprávami
Krok 9
Jak jsme změřili dříve, trubička má místo 15 mm délku 15,16 mm. Těch 16 setin milimetru musíme odstranit. Změříme si tedy, kolik milimetrů trubičky vyčnívá od označené čelisti svidříku. Zde je to přesně 3,92 mm. Od této míry odečteme to, co máme navíc, tedy 0,16 mm. Vyjde nám hodnota 3,76 mm.
Sloupeček se zprávami
Krok 10
Konec trubičky vyčnívající z čelistí svidříku opatrně obrušujeme na jemném brousku. Pokud máme velký přesah, použijeme z počátku hrubší stranu brousku. Postup práce kontrolujeme podle kroku 11. Pokud se již blížíme k požadované hodnotě, zde 3,76 mm, použijeme jemnější stranu brousku, jemnější tlak na opracovávaný díl, a pracujeme velmi opatrně. Měření podle kroku 11 provádíme i po několika málo tazích na brousku.
Sloupeček se zprávami
Krok 10b
Pokud potřebujeme udělat trubičku, která má konec zkosený pod úhlem 45 st., provádíme broušení se sklonem. Při přípravě si na trubičce, položené na stole, ozačíme lihovým fixem na obou koncích krátkými podélnými čárkami její horní stranu. Je totiž důležité, aby 45 st. zkosení byla stejně orientovaná (naproti sobě), a ne v ose trubičky vůči sobě otočená. První zkosení provedeme jako v kroku 5 (ale pod úhlem, a použijeme svidřík jako držák). Po otočení trubičky značka na jejím konci určí polohu druhého zkosení. Dále postupujeme podle kroků 6,7,8,9,10,11. Měření provádíme na hrotech zkosení.
Sloupeček se zprávami
Krok 11
Po každém broušení dle kroku 10 měření opakujeme, dokud nedosáhneme cílové hodnoty 3,76 mm. Pokud máme k odstranění větší "rezervu" (než těchto 0,16 mm), provádíme kontrolu i podle kroku 6. Pozor. Po opětovném upnutí musíme vypočítat novou cílovou hodnotu dle kroku 9.
Sloupeček se zprávami
Krok 12
Nakonec jemným, lehkým tahem, pod mírným úhlem od roviny brousku, a za současného otáčení trubičky srazíme ostrou hranu po broušení. Trubičku v držáku můžeme trochu povysunout, aby nodošlo k zbytečnému poškrábání čelistí svidříku o brousek při jeho naklonění. Hranu nesmíme příliš zaoblit, má zůstat zřetelná. Tlak musí být opravdu velmi malý. Začištění zkosených trubiček nebo drátků provádíme stejně. Jen tah po brousku bude pomalejší, aby došlo k začištění celé zkosené hrany po celém obvodu dílu.
Sloupeček se zprávami
Krok 13
Poslední kontrola. Jak je vidět, díl se dá vyrobit na požadovanou míru 15 mm na setinu přesně. Při minimální námaze se celá výroba jednoho dílu dá zvládnout za několik málo minut.
Poznámka : Použití digitální posuvky není samozřejmě nezbytné. Práce s ní je však pohodlnější, neboť míry jsou zobrazovány přímo na displeji, a odpadá jejich odečítání ze stupnice. Pro naši práci však postačí (i přesností) obyčejná posuvka. Setinová přesnost rozhodně není pro sestavení stavebnice obrysnice potřebná, zde je jí použito pouze jako ukázky, "že to jde :-)".

Po kliknutí na náhled obrázků se v novém okně otevřou větší obrázky 500x500 pix.

Souvisejc lnky:
Obrys vozidel a prjezdn prez (31.08.2004)
Obrysnice HO (12.05.2004)
Obrysnice ve velikosti TT (12.05.2004)
| Autor: eleznin modely | Vydno dne 03. 10. 2004 | 14924 peten | Informan e-mailVytisknout lnek
Hlavn menu
Vyhledvn

Vyhledat text

Extern odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtac ablona HO Bp
Vrtac ablona k dispozici na e-shopu. Vechny souvisejc lnky zkompletovny.

01.10.2012: Nov e-shop sputn
Nyn je ji mon objednvat prostednictvnm novho e-shopu.

02.06.2012: Kolejov vha TT opt k dispozici
Od te je mon opt objednvat Kolejovou vhu v mtku TT.

20.02.2012: Nefunkn e-shop
Vzhledem k zmn na hostingovm serveru dolo k nefunknosti e-shopu. Do doby zprovoznn nov aplikace objednvejte prosm prostednictvm e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krtk report a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Ndran zchodky Litovel
Nov model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, poet kus prvn pedvnon srie je omezen.

Tento web site byl vytvoen prostednictvm phpRS - redaknho systmu napsanho v PHP jazyce. Na tto strnce pouit nzvy programovch produkt, firem apod. mohou bt ochrannmi znmkami nebo registrovanmi ochrannmi znmkami pslunch vlastnk.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server