Modely HO

Zauhlovací vozíčky HO

Zauhlovací vozíček
Když jsme koncem roku 2005 uvedli model zauhlovacího výtahu, slíbili jsme vám možnost jeho rozšíření pomocí doplňkových sad.

A protože se sliby mají plnit, představujeme první doplňkovou sadu zauhlovacích vozíčků.

A víte, že její uplatnění nemusí být jenom u zauhlovacího výtahu ? Čtěte dále ...Součástí stavebnice zauhlovacího výtahu jsou, samozřejmě kromě samotného výtahu, i dva základní zauhlovací vozíčky. Jelikož však každé modelové kolejiště je originálem a každý modelář modeluje trochu jinou provozní situaci a jiné období železničního provozu, bylo už od počátku počítáno s možností rozšíření.

Jiné požadavky budou při znázornění třeba IV. modelové epochy , kdy docházelo k útlumu parní trakce. Na těchto kolejištích bude zauhlovací výtah pouze připomínat již zašlou slávu parních lokomotiv, a někde v koutku depa nebo větší stanice bude jeho zrezivělé torzo zarůstat vegetací. Zde postačí skromné zauhlovací kolejišťátko a dva pohozené zauhlovací vozíčky.

Jiná sitace však nastane například při znázornění oblíbené III. modelové epochy , která nejenže umožňuje použití všech trakcí, ale je také ideální dobou pro parní trakci. Zde bude zauhlovací výtah hrát roli nikoli zanedbatelnou, a tudíž se neobejdeme bez rozsáhlého zauhlovacího kolejiště a dostatečného počtu zauhlovacích vozíčků. Jak to však vyřešit ? Velice snadno.

K dispozici je totiž doplňková sada zauhlovacích vozíčků. V této sadě nalezneme materiál na celkem 10 kusů zauhlovacích vozíčků. Pokud bychom to měli vyjádřit v počtu dílů, dostaneme se k číslu 160 (tedy 16 dílů na vozíček). Číslo však není konečné, je třeba připočítat ještě externí díly, tedy nápravy vozíků, pro které je ve stavebnici opět přiložen potřebný materiál v podobě mosazného drátu o půměru 0,5 mm. A další rezervní kusy dílů, přidané pro případ jejich ztáty, již počítat ani nebudeme. Pokud bude někdo chtít modelové lokomotivy v depu odbavovat bez zbytečných prostojů a čekání na to, než prázdné vysypané vozíčky budou opět naplněny uhlím a připraveny k použití, může si vozíčků pořídit více. Bude jich tak mít dostatečnou zásobu stále naplněných uhlím...

Zauhlovací vozíčky

Zde je na místě připomenout ještě další využití vozíčků. Pro usnadnění těžké, namáhavé, a špinavé práce s čištěním popelových jam se v praxi používalo jednoduché řešení. Do popelové jámy byly spuštěny vozíčky, a lokomotiva místo toho, aby sypala svůj popel přímo do jámy, odkud by pak musel být pracně vyházen lopatami, vsypávala svůj popel přímo do přichystaného vozíku. Úspora práce a času je zřejmá. Naplněný vozík pak stačilo jen vytáhnout a vysypat do přistaveného popelového vozu. Pro tento účel měly vozíky na horní části korby připevněn úchyt pro zaháknutí lana, například ve tvaru rozpěrné tyče umístěné v příčné ose vozíku, proto ji nezapomeneme ze zbytků drátu napodobit.

A čím se takový vozík do popelové jámy spouštěl a vytahoval ? No přece ... , ale to už je jiné povídání.

Stavebnice opět obsahuje všechen materiál potřebný ke stavbě, tedy kromě leptaného plechu i mosazné dráty.

Samozřejmostí je tradiční podrobný návod.

Obsah stavebnice :
Mosazný plech 160 x 105 mm tloušťky 0,3 mm s celkem 160 + několik dílů navíc jako rezerva
Materiál pro další díly ( mosazný drát ).
Podrobný stavební návod
Cena stavebnice : 310,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 30. 06. 2006 | 8709 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server