Zbrojení naftou Pečky HO

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: Modely HO, Vydáno dne: 02. 12. 2007

Zbrojení naftou Pečky
Jak dostat uhlí do parní lokomotivy už máme vyřešeno, zauhlovací výtah je již delší dobu k dispozici. Ode dneška přestává být problém zajistit palivo také pro naše modelové dieselové stroje, ať již to jsou motorové lokomotivy nebo hojně rozšířené osobní motorové vozy.

Přinášíme stavebnici zbrojení naftou, které má svoji předlohu v železniční stanici Pečky.


Čerpání nafty do malých motorových lokomotiv nebo motorových vozů není zase tak složité. Každý si to jistě dokáže snadno představit, a snad každý u silniční pumpy čerpal palivo do svého vozidla.

Hlavní problém se totiž skrývá jinde, a sice v ochraně životního prostředí. Za všech okolností je třeba zabránit únikům ropných produktů do okolního prostředí. A to činí zbrojení naftou zajímavým námětem pro ztvárnění v modelu.

A jelikož na prezentaci modelu formou detailních fotografií nám přišlo množství kladných ohlasů, na vaše přání jsme zvolili právě tento způsob. Po kliknutí na každou fotografii se tato otevře v novém okně v rozlišení řádově 1500 x 1000 pix. (Samozřejmě, že každá má trochu jiný rozměr :-)

Zbrojení naftou Pečky

Boční pohled od kolejí. V popředí jsou dobře vidět záchytné vany, určené k zachycení případné vylité nafty při čerpání do kolejového vozidla. Umístěné jsou nejenom uvnitř koleje, ale i z obou stran.

Zbrojení naftou Pečky

Tak jako ve skutečnosti je i v modelu znázorněno jejich vyspádování do středu koleje, u bočních pak směrem vně koleje. Na koncích jsou sběrné kanály, které jsou propojeny do sběrného kanálu. Provedení van uvnitř koleje samozřejmě respektuje modelářskou normu NEM 310, takže průjezd vozidel je bez problémů.

Zbrojení naftou Pečky

Detailní pohled na dvouplášťovou naftovou nádrž NM 16, která je umístěna na betonové základní desce. Úniky nafty mají za úkol zachycovat roštové kanálky, které jsou umístěné kolem nádrže. Pro zhotovení naftových vedení jsou ve stavebnici opět přiloženy veškeré potřebné mosazné kulatiny a trubičky.

Zbrojení naftou Pečky

Pohled směrem od čerpacího stojanu. Víka kanálů z krablovaného plechu v popředí jsou individuálně dosazovaná. Není tedy problém ponechat některé v otevřené poloze, nechat je prohnout nebo dokonce odcizit. V tom případě ale může dojít k nevysvětlitelným ztrátám obyvatel modelového kolejiště :-).

Zbrojení naftou Pečky

Pohled od strojovny nádrže. Za dveřmi, které jsou jako ve skutečnosti provedeny z prolamovaného plechu se u velkého vzoru skrývá čerpadlo a další elektrické rozvody.

Zbrojení naftou Pečky

Opět pohled na zadní část nádrže, tentokrát ale od kolejí. "Čudlík" v popředí na bližší noze nádrže je tzv. průrazka.

Zbrojení naftou Pečky

Čelní pohled na výdejní stojan. Tento je opatřen ochrannou stříškou. Stavebnice ovšem umožňuje znázornit i stav, kdy je výdejní stojan uzavřen uvnitř "domečku" z vlnitého plechu, stejně jako je tomu v Pečkách. Fotografie zbrojení naftou i s domečkem bude doplněna.

Zbrojení naftou Pečky

Celkový letecký pohled na celé zařízení směrem od kolejí. Čerpací pistole není dosud osazena.


Stavebnice opět obsahuje všechen materiál potřebný ke stavbě, leptaný plech a různé drátky a trubičky.

Samozřejmostí je tradiční podrobný návod.

Obsah stavebnice :
Dva kusy mosazného plechu 120 x 175 mm tloušťky 0,3 mm s 45-ti leptanými díly ( opět několik drobných dílů navíc jako rezerva )

Materiál pro další díly ( mosazná kulatina, mosazné a měděné drátky ).
Podrobný stavební návod

Cena stavebnice : 730,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.