Modely TT

Obrysnice ve velikosti TT

nový model
Před časem jsme Vám doporučili, abyste si na svém kolejišti vedle modelu kolejové váhy ponechali trochu volného místa...

A teď pro Vás máme potěšující zprávu, volné místo už máte čím zaplnit.

Máme pro Vás připravený nový model - model obrysnice ve velikosti TT.


Tak jako je potřeba zboží naložené do vagónu zvážit, tak je také potřeba při jeho naložení na plošinový vůz zkontrolovat jeho obrys.

Proč je to tak důležité ? No přece proto, že žádná část nákladu nesmí žádnou svojí částí přesahovat dovolený obrys železničního vozidla, který je předepsaný. Pokud by náklad přesahoval, mohlo by dojít ke kolizi se zařízeními podél trati. A právě ke kontrole obrysu slouží na skutečné železnici zařízení nazývané obrysnice.

Model obrysnice zpracovaný v měřítku TT najde svoji předlohu na nejednom našem nádraží. Konkrétně tato se nachází v Litoměřicích Dolním nádraží na trati 072 z Lysé nad Labem do Ústí nad Labem západního nádraží. Jedná se však o typizované provedení, které je k vidění i na jiných našich nádražích, vždyť úplně stejnou mají i na druhé straně řeky v Roudnici nad Labem na trati 090 z Kralup nad Vltavou do Děčína.

Obrysnice se skládá z trubkové konstrukce, na které jsou otočně upevněna ramena, která svým tvarem vymezují předepsaný obrys. "Hranatá" ramena vymezují obrys dle ČSN 28 0330, "oblá" ramena vymezují obrys pro mezinárodní přepravu dle ČSN 28 0331. Kromě těchto dvou obrysů existují ještě obrysy další, jako např. obrys 0-VM, 1-VM. Protože se jedná o poměrně zajímavou problematiku, připravujeme na toto téma samostatný článek. Ten se bude kromě obrysů vozidel věnovat také jeho "bratříčkovi" - průjezdnému průřezu.
detail obrysnice
Ale zpět k našemu modelu. Pro modelové ztvárnění nestačí pouze v modelovém měřítku zmenšit normované obrysy dle ČSN, ale nesmí se zapomenout na to, že i modelová železnice má své normy NEM, a že i v nich je definován obrys modelových vozidel. Konkrétně se jedná o normu NEM 301. A vzhledem k tomu, že tato norma platí pro vozidla normálního i širokého rozchodu, představovala konstrukce stavebnice skutečný oříšek.

detail obrysnice
Stavebnice se skládá ze 7-mi dílů z leptaného plechu. Nenechte se však mást relativně nízkým číslem. Vlastně se jedná o 7 číslovaných dílů, z nichž některé se použijí ve více kusech. Rázem se z nich stane dílů 14, a když tyto doplníme dalšími externími díly, máme před sebou stavebničku, jejíž zdárné sestavení představuje složení celkem 33-ti dílečků. A slovo "dílečky" není nadsazené. Vždyť nejmenší z nich má velikost něco kolem 1,8 mm, a obrysnicové rámy vypadají jako mosazná pavučinka. Aby ne, když mají tloušťku pouhých 0,4 mm.

Obvyklé už je, že ty nejdrobnější díly, ty které tak rády "vystřelují" z pinzety do nenávratna, jsou obsaženy vícekrát.

Stavebnice opět obsahuje všechen materiál potřebný ke stavbě, tedy kromě leptaného plechu i mosazné trubičky a mosazné drátky. Samozřejmostí je podrobný 12-ti stránkový návod se schématem barvení včetně tabulky použitých barev od několika firem ( Humbrol, Revell, Agama, Tamyia ). V návodu nechybí ani barevné fotografie, nechybí ani tištěná příloha zdarma.

Obsah stavebnice :
Mosazný plech 70 x 50 mm tloušťky 0,3 mm s 7-mi leptanými díly ( celkem 20-ti )
Materiál pro dalších 19 dílů ( mosazné drátky, mosazná trubička )
Podrobný stavební návod
Zdarma tištěná příloha

Cena stavebnice : 160,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.

Související články:
Tipy a triky 01 (03.10.2004)
Obrys vozidel a průjezdný průřez (31.08.2004)
Obrysnice HO (12.05.2004)
| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 12. 05. 2004 | 11361 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server